Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuştur. Ensar Vakfı Samsun Şubesi ise 1992 yılında faaliyete geçmiştir. Ensar kelimesi, “yardım edenler, yardımcılar” anlamına gelir. “Herkesi seven, herkese yardım eden” demektir. Kelime anlamına uygun olarak, vakfımızdaki bir kız (120 kişilik) ve bir erkek (150 kişilik) yurdumuzda 2018-2019 öğretim yılında, başarılı veya maddi yönden sıkıntı yaşayan kız ve erkek toplam 65 öğrenci tam burslu olarak kalmış, kendilerinden hiçbir ücret alınmamıştır. Bu rakam yurtlarımızda kalan toplam 255 öğrencimizin % 25,5’ini oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 28’i, yurt dışından Ülkemize göç etmiş yabancı uyruklu öğrencilerdir. Ülke olarak Somali’den 12, Suriye’den 5, Afganistan’dan 3, Azerbaycan’dan 1, Etiyopya’dan 1, Gana’dan 1, Gine’den 1, Mozambik’ten 1, Orta Afrika Cumhuriyeti’nden 1, Tanzanya’dan 1 ve Yemen’den 1 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenciler için, 2019 yılı rakamlarına göre ayda ortalama kişi başı 500 TL’den, yılda 10 ay olarak toplam 140 bin TL.’lik bir maliyet söz konusu olmaktadır.

Yurtlarımızda kalan öğrencilere; modern, kaliteli, disiplinli ve yüksek hizmet anlayışıyla en iyi konaklama ve iaşe imkânı sağlanmaktadır. Yurtlarımızda idari birimler, sohbet odası, seminer odası, etüt salonları, konferans salonu, kütüphane, yemekhane, mescid, kantin, asansör sistemi, masa tenisi salonu ve çamaşırhane öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca, kablolu ve kablosuz internet sistemi, aktarmalı telefon imkânı ve 7/24 sıcak su imkanları ile öğrencilerimize hizmet verilmektedir. Bunların yanında öğrencilerimize açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği ikramı yapılmaktadır.

Yurtlarımızda barınan öğrencilerin, serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek, bedensel, zihinsel ve kültürel yönden gelişmelerini sağlamak amacıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de düzenlenmektedir.

Vakfımız, üstün başarılı öğrencilerin yetişmesi için çaba sarf etmekte ve onlara kaliteli bir İslami kimlik ve bilimsel bir perspektif kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. İlmi ve akademik pek çok faaliyetin yürütüldüğü vakıf bünyesinde, öğrencileri bilgilendirecek Akademisyenler ve alanında uzman kişiler tarafından konferanslar ve sohbetler düzenlenmekte, kitap tahlilleri ve her hafta halka açık Tefsir Dersleri gerçekleştirilmektedir.

OMÜ İlahiyat Fakültesi’nde okuyan 15 öğrencimize yönelik Arapça, Tefsir, Siyer, Hadis, Fıkıh, Akaid, alanlarında yoğun Akademik Eğitim Programı uygulanmakta ve bu öğrencilerimizin tüm masrafları vakfımızca karşılanmaktadır.

Üniversitemizin başta ilahiyat fakültesi olmak üzere değişik fakültelerinde okuyan ve aynı zamanda hafızlık yapan 20 öğrencinin tüm masrafları vakfımızca karşılanmakta ve bu öğrencilere burs da verilmektedir. Bilindiği gibi daha önce hafızlığını tamamlayan 10 kız öğrencimizin 24 Mart 2017 tarihinde yapılan İcazet Merasimi, Ensar Vakfı genel Başkanı Sayın Av. İsmail Cenk DİLBEROĞLU ve Ensar Vakfı Genel Kurul Üyesi Sayın Bilal ERDOĞAN’ın katılımlarıyla gerçekleştirilmişti. Hafızlığını tamamlayan bu öğrenciler ödül olarak da umreye gönderilmişti.

Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteği ile vakfımız tarafından yürütülen Ali Fuad Başgil Kitap Kahve projesi ile 2000 adet seçkin kitap, ücretsiz çay-kahve ikramları, kitap okuma, ödünç kitap verme, okuma grupları, okur-yazar buluşmaları, değerler eğitimi, medya okur-yazarlığı eğitimi, sinema günleri, geziler vb. sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleriyle gençlerimizin gelişimine katkıda bulunma hedeflenmektedir.

Görüldüğü gibi vakfımız imkânlarını azami ölçüde kullanarak misyonu ve vizyonu doğrultusunda gençlerimize dini, insani, milli ve manevi değerleri benimsetmeye çalışmaktadır.

 

İletişim


Adres: Kale Mahallesi Himaye-i Eftal Sokak No:7/2 İlkadım - SAMSUN

Telefon: 0546 648 20 55 - 0362 457 69 09

Mail: samsun@ensar.org

Web: www.samsunensar.rog